Jak se chránit proti klíšťatům, komárům a dalšímu hmyzu?
Léto si zajisté spojujeme s krásnými dny, sluníčkem a večerním posezením u ohně. Jenže náš letní klid nám mohou narušit nevítaní létající či lezoucí návštěvníci. Není nic otravnějšího, než bzučící komár, právě prolétající kolem naší hlavy. Nemluvě o nepříjemných a svědících štípancích. Navíc právě komáři, a hlavně jejich kamarádi klíšťata, mohou přenášet nemoci, jako boreliózu, nebo klíšťovou encefalitidu.
Proto je důležité se před nimi chránit. Tím nejlepším pomocníkem jsou repelenty.
Chemické vs. přírodní repelenty
Mnohé repelenty obsahují chemické látky, které odhánějí komáry, klíšťata a další hmyz, ale nesvědčí také nám, lidem. Chemické látky obsažené v těchto repelentech mohou mimo jiné způsobovat alergické reakce a podráždění pokožky.
Například takovou chemickou látku DEET, známou i jako Diethyltoluamid nebo N,N-diethyl-meta-toluamid, vytvořila armáda USA po zkušenostech z bojů v džungli během druhé světové války. Původně byla tato látka testována jako pesticid. Sami výrobci této látky nedoporučují používat jej na holou kůži. Navíc při dlouhodobém vdechování aerosolů DEET začne na postiženého člověka doléhat únava, zmatenost, deprese či panické ataky.
Zdroj: Wikipedie
A zejména z těchto důvodu bychom se měli podívat po repelentu na přírodní bázi, který pro nás není toxický. Takový přírodní repelent si můžete sami vyrobit doma, nebo si zakoupit již hotový repelent. Stačí jen vyzkoušet, jaký nám bude vyhovovat.
Jak si vyrobit domácí přírodní repelent?
V boji proti hmyzu a klíšťatům jsou skvělí pomocníci esenciální oleje. Můžeme si vyrobit olejový repelent, sprej, nebo můžeme éterické oleje také inhalovat.
Co nemají klíšťata a hmyz zrovna v lásce?
Takovým komárům nevoní máta, citron, levandule, citronela, eukalyptus a rozmarýn.
Klíšťata zase nemají rádi tea tree, levanduli, rozmarýn, cedr či citronelu.
Blechám vyloženě smrdí tea tree, cedr, levandule, pomeranč a eukalyptus.
A nakonec mouchy zaručeně raději odletí při použití levandule, citronely, eukalyptu či máty.
Výrobce BEWIT nabízí dokonce směs éterických olejů Incest stop, jehož silně kořeněná vůně odežene i to nejodolnější klíště.
Olejový repelent
Základový olej (mandlový, jojobový, aj.) smíchejme s cca 10 kapkami éterického oleje. Můžeme si vybrat jeden, který nám bude vonět a vyhovovat, nebo zkombinovat více éterických olejů najednou.
Tento náš vyrobený olejový repelent nanášejme především na zápěstí, na předloktí, pod kolena, na kotníky a za uši. To nám zajistí zaručenou ochranu celého těla. Náš domácí repelent také můžeme nakapat na kapesník či obvaz, který si přivážete ke kotníku. Pohodlně se nám na kůži bude repelent nanášet např. lahvičkou roll – on.
Sprej
Smíchejme 3 kapky éterické směsi s 50 ml alespoň 40% alkoholu.
Inhalace
Naši vytvořenou směs (nebo i jen jeden vybraný olej) můžene používat do difuzéru či inhalační tyčinky (použijte 3 – 5 kapek). Tím odeženeme hmyz nejen od nás, ale vyhne se i místnosti, kde necháme směs působit.
A co hotový přírodní repelent?
Pokud se nechceme zabývat přípravou domácího repelentu, můžeme si zakoupit repelent Icognito, který má příjemnou nechemickou vůni. Osobně na něj nedám dopustit.
✔ Účinný proti komárům, klíšťatům, muškám, ovádům, blechám, vosám, včelám i moskytům.
✔ Vhodný pro děti od 6 měsíců věku
✔ Účinný proti 3500 druhům bodavého hmyzu
✔ Vhodný i do tropických oblastí
✔ Netestován na zvířatech
A co když už je pozdě… Jak ošetřit štípance?
Pokud nejsme dostatečně chránění, zcela jistě se nějakému hmyzímu štípanci nevyhneme. K jejich ošetření můžeme použít neředěné éterické oleje – levanduli a tea tree. Oba tyto oleje mají silné antiseptické účinky. Levandule se navíc používá i proti svědění a je vhodná i po včelím či vosím žihadlu.
Teď už nám nezbývá, než si užívat léta v plném proudu. Nezapomeňme si tedy repelent přibalit na cesty a výlety, a vždy se před procházkou do lesa (nebo do míst, kde je vysoká tráva) řádně repelentem ochránit, abychom klíšťata a jiný hmyz odehnali. Nejenže budeme krásně vonět, ale také nás nezaskočí žádná alergie či reakce na repelent s chemickými látkami.